Kirándulni jó!
Amikor az egészségről beszélünk – mostanában elég sokat -, akkor mindig elsődleges szempontként tüntetjük fel a mozgást. Ez nem véletlen, hiszen a szervezet normális, harmonikus működéséhez izmaink megmozgatása is elengedhetetlen. Az erekben a vér úgy tud csak megfelelően áramlani, ha az izmok mozgásban vannak. Mi sem segíthetne nekünk ebben jobban, mint egy kiadós séta, vagy egy kirándulás?
Az ősz beköszöntével a legkellemesebb dolog szabadban tölteni az időt. Már nincsen forróság, a természet pedig ezzel együtt csodálatos változáson megy keresztül. Az a rengeteg szín, mellyel az ősz megajándékoz minket már önmagában is elegendő ok arra, hogy felkerekedjünk és felfedezzük az „elmúlás havának” szépségeit egy kiadós túrával. Ezzel tökéletesen megmozgatjuk izmainkat, ami a vizuális élmények hatására egyáltalán nem is lesz megterhelő.
Hogy a sport valóban kellemes és hasznos élmény legyen, nem árt odafigyelni - az ilyenkor legnagyobb megterhelésnek kitett - lábainkra. A megfelelő cipő erre a célra kizárólagosan a túrabakancs.
Nem jó egy sima sportcipő?
A válasz határozottan: Nem! A kirándulónak a túrabakancs a legfontosabb felszerelése. Olyan, mint egy futónak a futócipő. Az egész túra sikeressége azon múlik, hogy a megfelelő lábbelit viseljük! Ha a kirándulás mellett döntünk, ami az első nagy élmény után, valószínűleg rendszeres lesz, akkor semmiképp sem szabad a cipőn spórolnunk. Hosszú távú befektetés, hiszen éveken keresztül jó szolgálatot biztosít majd számunkra, és igazi társunkká válik.
Az egyenetlen erdei terep, a sziklás, kavicsos részek miatt bokánk sokkal nagyobb veszélynek van kitéve, megsérülhet, nagyobb esélye van ínszalag szakadásnak, mint egy aszfaltozott, sima úton. A kirándulás alatt hátizsákunk miatt súlyunk megnövekszik, így nagyobb tömeget kell elviselni a bokánknak. Számos baleset, ficam, vagy törés előfordult már, melynek kifejezetten a nem megfelelő lábbeli viselése volt az oka.
Felsőrész és talp – a két leglényegesebb jellemző
A túrabakancs egyik legfontosabb része a talp. Általában gumi és műanyag keveréke, hogy a legjobb tapadást és a kopásállóságot is biztosítsa. Mintájának is szerepe van abban, hogy a sár ki tudjon préselődni a rések közül, ezáltal csúszás biztos legyen.
A felsőrész „légzése” elengedhetetlen, vízhatlansága szintén. Súlyát is nagymértékben meghatározza anyaga, mely két nagyobb csoportra osztható.
A hasított bőr kis súlyú, a levegő áteresztő képessége is kiváló, azzal együtt, hogy teljesen vízálló is. Másik jellemző anyag a túrabakancsok terén, a tiszta-valódi bőr. Merevebb a hasított bőrnél, ám ez a viselés során puhábbá válik. Előnye, hogy strapabíróbb más anyagoknál, viszont alapból nem vízálló. E miatt rendszeresen kezelni kell például vax szerekkel, s így már biztosítottuk is vízhatlanságát. Bélésüket tekintve a Gore-Tex anyagválasztás lehet a lehető legjobb.
Összegezve tehát, túrázóknak a cipőn spórolni nem szabad, nagyon fontos a kiváló minőségű, a bizonyítottan legjobb márka kiválasztása!
„A jó munka feltétele a jó szerszám!”